Vücudunuzun Bağışıklık Sistemini Geliştirmek için 8 İpucu

28

Yeterince Uyuyun

Araştırmalar, grip aşısı olan iyi dinlenmiş bireylerin grip hastalığına göre daha kuvvetli bir koruma geliştirdiğini göstermiştir. Yeterince uyku almamak daha yüksek gerilim hormonu seviyelerine yol açabilir ve bedende daha çok iltihaplanmaya neden olabilir. Araştırmacılar, uykunun bağışıklık sistemine direkt olarak nasıl yarar sağladığından tam olarak emin değiller, fakat gecelik (yetişkinler için) 7 ila 9 saat uyku almanın genel sağlığınız için yararlı bulunduğu açıktır.

Şeker alımınızı azaltın

Diyette çok fazla şeker, bağışıklık sistemindeki bakterilere saldıran hücre miktarını azaltır, bu da birkaç şekerli içeceğin sonrasında saatlerce sürebilir. Bunun yerine, daha çok meyve ve sebze yemeye çalışın – şunlar C ve E vitaminleri ile beta-karoten ve çinko gibi pozitif gıdalar yönünden zengindir. Çilek, narenciye, kivi, elma, üzüm, mor lahana, soğan, ıspanak, tatlı patates ve havuç gibi parlak renkli meyveler ve sebzeler arayın.

Meyve ve sebzelere ek olarak, taze sarımsak ve tavuk çorbası gibi yiyecekleri arayın – şunlar virüs ve bakterilerle savaşmaya yardımcı olabilir. Shiitake dahil olmak üzere birtakım mantar tipleri de bağışıklık sistemine yardımcı olabilir.

Egzersiz Yapmayı Unutma

Düzenli, orta derecede egzersiz, bağışıklık düzeneğinin enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olabilir – günlük 30 dakikalık yürüyüş gibi kolay egzersizler bile. Düzenli egzersiz yapmamanız soğuk algınlığına yakalanma ihtimalini artıracak, fiziksel aktiviteyi sürdürmek bedenin iyi hissettiren kimyasallarını artırabilir ve uyku kaliteni iyileştirmeye yardımcı olabilir. Her iki etken de bağışıklık fonksiyonunu iyileştirebilir.

Stresi Azaltmanın Yollarını Bulun

Stres yaşamın bir parçasıdır, fakat süreğen ve mühim gerilim bedeni bağışıklık sistemini baskılayan ve sizi hastalığa karşı daha savunmasız duruma getiren hormonlara maruz bırakabilir. Stresi azaltmak amacıyla birkaç taktik şunları içerir:

Meditasyon gerçeklştirmeyi öğrenin
Mümkün olan yerlerde günlük yaşamı yavaşlatın
Başkalarıyla daha çok bağlantı kurun
Buharı üflemeye yardımcı olmak amacıyla çalışın
Danışmanlık alın
Stresi azaltmak, gerilim hormonu miktarlarını azaltmaya ve uyku niteliğini artırmaya yardımcı olabilir. Bazı çalışmalar, derli toplu olarak meditasyon yapan bireylerin daha sıhhatli bağışıklık sistemi tepkilerine sahip olma ihtimalini göstermiştir.

Daha çok gülmek

Mümkün bulunduğunca sık gülmek sizin amacıyla iyidir. Gülmek, beyaz kan hücrelerini enfeksiyonla savaşmak amacıyla güçlendirirken gerilim hormonlarının civarını düşürür. Komik bir vakanın ön görü edilmesinin bile bir tesiri olabilir – bir çalışmada, erkeklere üç gün içersinde komik bir video izleyecekleri söylendi, fakat gerilim hormonu seviyeleri haberlere bildirildikten sonra düştü.

İzolasyondan Kaçının

Güçlü temaslar ve sosyal ağlar sağlığa ve bağışıklık sistemine direkt olarak yararlı olabilir. Araştırmaya göre, arkadaşlarına bağlı hisseden insanlar yalnız hissedenlerden daha kuvvetli bir bağışıklığa sahiptir.

El Yıkama Atlamayın

Elleri yıkamak, çoğu insanın iyi yapmadığı bir şeydir, fakat enfeksiyonu azaltmanın ve bağışıklık sistemine yardımcı olmanın harika bir yolu olabilir. Kollarınızı yıkamak olası olmadığında bir el dezenfektanı kullanın.

Probiyotik tüketin

Bazı durumlarda, bağırsaktaki bakteriler bağışıklık düzeneğinin enfeksiyonla mücadele becerisini etkileyebilir. Aktif kültürlü yiyecekler yemek, hem de probiyotik bir takviye aramak, şunlar gibi birtakım enflamatuar hallere karşı koruma sağlayabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku